Czy koza może ogrzewać dom tak samo jak kominek?

W dzisiejszych czasach ogrzewanie budynku kominkiem bądź kozą to rozwiązanie mocno budżetowe. Jednak warto już na wstępie zaznaczyć, że nie tak efektywne, jak inne metody. Pomimo tego wiele osób decyduje się na ogrzewanie domu w ten sposób. Przedstawiamy zalety i wady obydwu rozwiązań.

Ogrzewanie domu kozą

Koza to rodzaj wolno stojącego pieca, którego podstawowym paliwem grzewczym jest drewno lub brykiet drzewny. I to właśnie ze względu na ekologiczne surowce, jakie używa się do ogrzewania oraz w miarę przystępna cena sprawia, że koza jest coraz częściej wybierana.

Ponadto nowoczesne kozy znacznie różnią się wyglądem od tych używanych nawet kilkanaście lat wstecz. Ich wykonanie i design świetnie współgrają zarówno ze stylowymi, jak i nowoczesnymi wnętrzami.

Koza to przede wszystkim dobre źródło punktowego ciepła. Co to znaczy? Idealnie sprawdzi się do ogrzania jednego większego pomieszczenia, dlatego najczęściej umieszcza się ją w salonie na parterze. Koza zazwyczaj wykonana jest z żeliwa, które jest odporne na wysokie temperatury oraz bardzo długo utrzymuje i oddaje ciepło. Jest bardzo łatwa w obsłudze, a rozpalenie w niej nie wymaga od nas większych umiejętności.

Ogrzewanie domu kominkiem

Ogrzewanie domu kominkiem ma bardzo wielu zwolenników. Co prawda kominek w większych domach sprawdza się raczej jako ogrzewanie wspomagające, lecz przy mniejszych powierzchniach całkowicie wystarczy do optymalnego ogrzania. Ciepło z kominka świetnie eliminuje wilgoć ścian i sufitów. Dzięki instalacji kominkowej możemy rozprowadzić ciepło praktycznie po całym domu.

Ponadto kominek tworzy niepowtarzalny klimat. Któż z nas nie marzy, aby ogrzać się w zimowe wieczory przy jego blasku i cieple? Jednak kominek i jego instalacje muszą być ujęte w planach budynku w przeciwieństwie do kozy.

Czy koza może ogrzać dom tak samo jak kominek?

Zarówno koza, jak i kominek wytwarzają duże źródło ciepła. Jednak ogrzewanie kozą sprawdzi się bardziej do jednego pomieszczenia lub małej powierzchni, np. malutkiego domku letniskowego. W większych domach może stanowić dodatkowe źródło ogrzewania.

Kominek zdecydowanie lepiej poradzi sobie z ogrzaniem domu niż koza. Jednak wymaga on specjalnej instalacji, dzięki której ciepło zostanie rozprowadzone. Jest to stały element aranżacji pomieszczenia, w którym się znajduje, dlatego trudniej się go pozbyć niż kozy, która jest mobilna. Wystarczy podpiąć ją do komina.

Koza czy kominek?

Koza do ogrzewania jednego pomieszczenia lub małej powierzchni sprawdzi się idealnie. Jednak większe powierzchnie zdecydowanie lepiej ogrzeje kominek. Jeśli potrzebujemy ogrzewania na chwilę, to wybierzmy kozę, jeśli na stałe to kominek.

Dlatego, jeśli wahamy się jaki rodzaj ogrzewania wybrać, należy dokładnie zastanowić się, które będzie najlepiej odpowiadało naszym potrzebom i wymaganiom. Podstawowym kryterium jest powierzchnia, którą musimy ogrzać oraz to, czy jest to ogrzewanie podstawowe, czy dodatkowe.