Jakie żarówki energooszczędne wybrać

Oświetlenie jest drugim co do wielkości, po ogrzewaniu, konsumentem energii w większości gospodarstw domowych, a aż 40% domowego oświetlenia jest nieefektywne.
Większość żarówek marnuje ponad 90% swojej energii na ciepło, więc tylko 10% tej energii faktycznie dostarcza światło.

Kompaktowe lampy fluorescencyjne (CFL) są około 50% bardziej wydajne niż standardowe żarówki i zużywają około 80% mniej energii. Ich trwałość jest również około 10 razy dłuższa niż żarówek, co oznacza znacznie niższe koszty wymiany.

Jednak CFL nadal zawierają rtęć, substancję toksyczną, dlatego po zużyciu należy je odpowiednio utylizować.

Żarówki halogenowe, wykorzystujące gaz halogenowy, wytwarzają około 90% więcej światła niż żarówki i mogą działać do 10 razy dłużej. Są one również o 40% bardziej wydajne niż standardowe żarówki i o około 40% bardziej wydajne niż świetlówki kompaktowe.

Żarówki halogenowe zawierają jednak rtęć, substancję toksyczną, dlatego po zużyciu należy je odpowiednio utylizować.

Żarówki LED są najbardziej wydajne ze wszystkich. Nie zawierają one rtęci i mogą działać 20 razy dłużej niż żarówki i 10 razy dłużej niż CFL. Wytwarzają również bardzo mało ciepła, co oznacza, że żarówki można umieścić znacznie bliżej siebie, zmniejszając ich wymaganą powierzchnię nawet o 90%.

Żarówki LED wydzielają bardzo mało ciepła, co oznacza, że można je umieścić znacznie bliżej siebie, zmniejszając ich wymaganą powierzchnię nawet o 90%.

Żarówki LED są o około 80% bardziej wydajne niż żarówki żarnikowe.

Rodzaje żarówek LED Jakie żarówki energooszczędne wybrać ?

Żarówki LED są energooszczędne i przyjazne dla środowiska. Ale przy tak wielu różnych dostępnych typach, skąd wiesz, który z nich kupić?

Na szczęście istnieje kilka szybkich wskazówek, które mogą pomóc Ci uzyskać lepszy pomysł na to, która żarówka LED jest dla Ciebie odpowiednia.

  1. Temperatura barwowa. Kelwin (K) określa kolor światła żarówki. Na przykład żarówka 4K ma światło tak niebieskie jak światło 4000K, a żarówka 2K ma światło tak żółte jak 2000K.
    Im wyższy współczynnik Kelvina, tym chłodniejsze światło, co jest idealne dla obszarów, w których chcesz stworzyć relaksującą lub romantyczną atmosferę. Światło 2K nie będzie rzucać światła 2,000K, więc jest idealny do obszarów, gdzie chcesz więcej białego światła, takich jak kuchnia lub łazienka.
  2. Współczynnik oddawania barw (CRI). Jest to pomiar tego, jak dobrze żarówka oddaje kolory. Współczynnik CRI o wartości 100 oznacza, że kolory będą wyglądały dokładnie tak, jak w rzeczywistości, natomiast niższy współczynnik CRI oznacza, że kolory będą wyglądały mniej naturalnie.
  3. Żywotność. Większość żarówek ma “żywotność znamionową” – maksymalny czas, przez jaki żarówka może być używana, zanim będzie wymagała wymiany.
  4. Ciepło. Niektóre żarówki są “chłodne” – emitują bardzo mało ciepła. Są one idealne do miejsc, w których nie chcesz dużo ciepła, takich jak kuchnia.
  5. Cena. Żarówki LED są wyceniane w zależności od mocy, a nie kosztu jednej żarówki. Droższe żarówki zużywają mniej energii, więc będą Cię kosztować więcej.