DDGS a prawidłowe żywienie zwierząt

Prawidłowe żywienie zwierząt hodowlanych jest niezwykle ważne. Dostarczanie im bowiem wartościowych składników odżywczych sprawia, że są one dorodne oraz zdrowe. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się DDGS kukurydziany. Czym się charakteryzuje oraz jakie posiada składniki odżywcze?

Czym charakteryzuje się DDGS kukurydziany?

DDGS to nic innego jak suszony wywar z kukurydzy. Powstaje on z ziaren tej rośliny w czasie produkcji etanolu. Obecnie po ten produkt uboczny z kukurydzy bardzo chętnie sięga coraz więcej hodowców zwierząt domowych.

Wykorzystywanie w rolnictwie suszonego wywaru kukurydzy jest bardzo ważne. Stanowi bowiem istotne odciążenie środowiska naturalnego od produktów ubocznych pochodzących z przetwórstwa. Jest to zatem w pełni sprawdzony sposób na naturalną utylizację. I co więcej pozyskiwany jest wartościowy pokarm dla zwierząt hodowlanych.

Ziarna kukurydzy a produkcja DDGS

Obecnie kukurydza jest zaliczana pod względem produkcji bioetanolu do jednego z najbardziej wydajnych zbóż. Warto wiedzieć o tym, że z jednej tony można wytworzyć:

  • 400 litrów etanolu
  • 320 kilogramów CO2
  • oraz suszony wywar kukurydziany

Dziś w USA w ciągu jednego roku produkuje się około 3,5 mln wywaru kukurydzianego. Produkt ten, aż w 80 procentach jest wykorzystywany przede wszystkim w żywieniu zwierząt.

Na polskim rynku wywar z kukurydzy można znaleźć w wielu mieszankach paszowych oraz jako wartościowy substytut śrutu wysokobiałkowego. Charakteryzuje się on tym, że posiada wyższy udział składników pokarmowych w porównaniu z ziarnami kukurydzy.

DDGS– wartościowa karma dla zwierząt

Wywar kukurydziany to cenny pokarm dla zwierząt. Zawiera on w swoim składzie dużą ilość białka oraz niacynę i witaminy z grupy B. Jest również cennym źródłem wielu składników mineralnych. DDGS zawiera: związki fosforowe, siarkę oraz substancje biologicznie czynne. Jest w nim obecny także lej kukurydziany, który to zawiera kwas linolowy.

Ze względu na posiadany skład wywar kukurydziany znalazł powszechne zastosowanie w żywieniu wielu zwierząt gospodarskich. Można go podawać: bydłu drobiowi oraz trzodzie chlewnej.

Wywar kukurydziany a zdrowie krów

DDGS to cenne źródło białka, którego podawanie w odpowiednich proporcjach jest bardzo istotne w przypadku wysokowydajnych krów w okresie wczesnej laktacji. Nierozkładalne w żwaczu białko przechodzi bowiem do poszczególnych odcinków układu pokarmowego w których tworzą się aminokwasy, które to są wchłaniane przez jelita.

Karmienie krów wywarem kukurydzianym jest bardzo ważne. Karma ta chroni je bowiem od wielu chorób metabolicznych. Co więcej, w wytwarzanym mleku zwiększa się ilość tłuszczu oraz białka. Dzięki temu jest ono bardzo wartościowe. Z kolei zwartość drożdży wpływa korzystnie na poprawę smaku paszy. Jest ona zatem bardzo chętnie konsumowana przez wszystkie zwierzęta hodowlane.

DDGS jest także źródłem tłuszczu oraz włókna. Pokarm ten wpływa zatem bardzo pozytywnie na poprawę procesów trawiennych oraz wzrost kwasowości w jelitach. Dzięki temu w przewodzie pokarmowym zwierząt nie tworzą się bakterie chorobotwórcze.

Wywar kukurydziany to cenna karma dla zwierząt, którą można częściowo lub całkowicie zastąpić każdą paszę treściwą czy objętościową.