Jak samemu obszyć dywan

W kontekście obszywania dywanów, celem zabezpieczenia ich krawędzi przed samoczynnym rozpadem na pojedyncze rozpadające się włókna wątku i osnowy, mamy do wyboru tak naprawdę dwie metody.

Obszywanie dywanów własnoręcznie

Najstarszym sposobem wzmocnienia krawędzi dywanu jest ręczne obszywanie dywanu. Wykwalifikowani pracownicy producenta dywanu mogą szybko i dokładnie złożyć dywan. Producenci używają wełny lub waty do ręcznego wiązania. Możesz naprawić krawędzie maty, używając dodatkowego klina na obszyciu. Jest to szczególnie ważne przy naprawie krawędzi. W swojej praktyce wielokrotnie spotkałem się, gdy klient przyniósł do studia ręcznie robiony dywan i stracił swój prostokątny kształt z powodu braku krawędzi. Jego bok był napięty i falujący. Po zastosowaniu starożytnych technik ręcznego obszywania dywany te odzyskały swój utracony kształt. Ta ochrona sprawi, że właściciele domów będą szczęśliwi przez wiele lat.

Maszynowe obszywanie dywanów

Ręczne owijanie to jedyny mądry sposób na zabezpieczenie krawędzi ręcznie robionego dywanu. W przypadku mat lub mat maszynowych najlepszym rozwiązaniem jest jednak użycie specjalistycznej maszyny. Dywany wełniane produkowane w polskich fabrykach były wielokrotnie produkowane z wełny. Niestety biznes maszynowy zajmuje się głównie włóknami syntetycznymi. Choć takie szwy są trwałe, mają jedną wadę – błyszczą. Wełniane maty są matowe, a błyszczące obszycie niestety nie dodaje elegancji. Powtarzanie starych dywanów jest zwykle krótkie. Twarde i kruche dno można łatwo wyciąć za pomocą igły overlockowej. Nowe obszycie może odkleić się od krawędzi po kilku miesiącach użytkowania. Zdjęcie przedstawia opisaną sytuację.

Jak samemu obszyć dywan – przygotowanie do szycia ręcznego

Jeżeli jednak zdecydujecie się na wybór ręcznej metody obszywania dywanów warto się do tego działania odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności warto dobrać odpowiednią grubą do obszywania nić. Na pewno warto również zarezerwować sobie na tą czynność odpowiednią ilość czasu wolnego. Obszywanie dywanów własnoręcznie może zająć całe wieki a przynajmniej dni. Do obszywania dywanów warto mieć przygotowaną również odpowiednią igłę i naparstek. Bez tych akcesoriów obszywanie dywanów może się skończyć wieloma nieprzyjemnymi drobnymi wypadkami w postaci ukłuć. Do samodzielnego obszywania dywanu warto mieć pomoc. Niejednokrotnie dywany to dość duże i wagowe przedmioty, których samodzielne przesuwanie może być dla osoby skromnej postury nieprzyjemne a czasem nawet niemożliwe.